Sallan Karhut juhlii

Sallan Karhut 50 v. Kuva Lapin Kansan arkisto

Sallan Karhut 50-vuotta vuonna 1979

Perinteiseen tapaan myös Sallan Karhujen vuosijuhlissa on aikanaan palkittu seura-aktiiveja. SaKa:n täyttäessä 50 vuotta 1979, vuosijuhlassa saivat seuran muistomitalin läsnä olleet entiset puheenjohtajat. Kuvassa vas. lukien Eero Urponen, Väinö Kuitunen, Esko Similä, Tauno Kuukkanen, Eero Rauma, Martti Rosenius ja Markku Hänninen. Eero Urponen oli seuran pitkäaikaisin puheenjohtaja ja oli seuran peräsimessä, kun vanhassa Sallassa järjestettiin 1937 ensimmäiset syöksylaskun SM-kilpailut.

Sallan Karhut 60-vuotta. Kuva Lapin Kansan arkisto

Sallan Karhut 60-vuotta

 

Kuva on SaKa:n 60-vuotisjuhlista 1989 ja se osoittanee, että seurassa toimiminen oli iloinen asia. Kuvassa vas. silloinen kunnanjohtaja Sauli Ahopelto, silloinen seuran puheenjohtaja Esko Kokkonen ja ansioitunut seura-aktiivi Kalevi Ojala

Teksti Kaarlo Kantola